Est   Рус   ||
Tehtud Eestis PealehtUudisedProjektistAbiKontaktMobiilile versioonLisa lemmikutesse
Lisa kuulutus
Rubriigid
Sport
Maailma uudised
Poliitika
Kultuuri uudiseid
Majandus
Huumor
Reaalne elu
Tõsiselt tähtsast

Otsing
sõna järgi

kuupäeva järgi
alates
 
kuni

 
Kõik uudised ::

60 000 rahumeelse linlase kontrolljalutuskäik meenutas juba laulvat revolutsiooni

Moskvas täna toimunud nn proovijalutuskäigust võttis erinevatel andmetel osa kuni 100 000 inimest, kes menukate literaatide ja ajakirjanike eeskutsel testisid, kas tavaline kodanik saab rahumeelselt, valged lilled ja lindid käes, jalutada mööda kesklinna bulvareid. Ja sai, mis tõstis meeleolu umbes samasugustesse kõrgustesse kui Eesti laulva revolutsiooni algusaegadel.


Võib-olla isegi pisut ootamatult jäid jalutuskäigul igasugused repressioonid ära, kuigi tegemist oli sanktsioneerimata üritusega. Selle asemel valitses ülev meeleolu, kohati löödi isegi laulud valla. Lastega välja tulnud emadele kingiti lilli ning lastel lubati pargitee ääres neile kaarte joonistada. Politsei kohalolek piirdus vaid tänavatele valgunud jalutajate megamassi eest liikluse ümbersuunamisega. OMONi küüdibusse, kuhu eelmiste päevade jooksul on tassitud tuhandeid inimesi, polnud pea ühtegi näha.

Inimeste meeleolu oli aga lihtsalt ülev. "See on Moskva, millest ma olen unistanud. Kõik head inimesed on välja tulnud," lausus Delfile Alla, kes käib enda sõnutsi väga tihti Tallinnas. "Ma arvasin, et vaid mina ei taha Putini Venemaad, aga tundub, et minusuguseid on palju ning see teeb meele rõõmsaks. Annaks jumal, et meil tuleks demokraatlik riik. Umbes nagu teil. Teil on tõepoolest vedanud. Ma loodan väga, et ka meil hakkab ühel hetkel paremini minema. Lihtsalt peab hakkama!"

Veel teinegi teine jalutaja jagab kiitussõnu Eestile. "Me natuke siin kadestame teid. Te olete saavutanud nii palju. Ma olen siin selleks, et minu lastel oleks teiesugune riik," lausus noor isa Juri, väike poeg Anton süles.

Tänasele jalutuskäigule oli eelnevalt end sotsiaalvõrgustikes kirja pannud vaid paartuhat inimest. Seda suurem oli üllatus, kui jalutuskäigu algusesse, Puškini kuju juurde hakkas massiliselt rahvast kogunema. Ning need polnud vaid ajakirjanikud ja blogijad, vaid täiesti tavalised inimesed. Tuldi tervete peredega - lastega ja vanavanematega. Üle hulga aja võis Moskva linnasüdames näha isegi ratastoolis kodanikke ning puudega inimesi. Enamasti on liikumispiirangutega inimesed suletud koduseinte vahele, Moskva liiklus on piisavalt hullumeelne ning tänavatel tormavad massid üsna hoolimatud. Täna aga ei valmistanud isegi tihkes inimsummas lapsekäruga opereerimine mingeid raskusi. Abikätest treppidest ülesaamisel puudust ei tulnud.

Inimeste tõeline hulk sai selgeks alles siis, kui jalutuskäik hakkas liikuma. "Sa ei usu, kui palju inimesi siin on," hõiskasid mitmed jalutajad telefonidesse. Mööda Strastnoi bulvarit edasi Petrovski bulvarile. Ronides üles Roždestvenski bulvarile võis alla vaadates näha, kuidas terve tee on inimesi täis. Politseinike andmetel oli jalutajaid (vähemalt algselt) vaid 1000. Korraldajate sõnul aga 100 000. Erapooletumad kanalid, nagu BBC näiteks, aga pakuvad osalejate arvuks 60 000.

Mitmed inimesed, kellega paraadil vesteldud sai tunnistasid, et alguses pelgasid nad väga ja mõtlesid üritust vaid eemalt jälgida. Ent nähes, kui palju inimesi on välja tulnud, otsustasid nad julguse kokku võtta ning kaasa jalutada. Kuigi politsei hüüdis marsi alguses, Puškini kuju juures vaat et kahemõtteliselt. "Ettevaatust, ettevaatust, ees on järsud astmed." Inimesed plaksutasid selle peale ja skandeerisid vastu "Me täname!"

Jalutuskäik möödus täielikult rahumeelselt. Inimesed kõndisid Pušini kuju juurest Tšistõje Prudõ pargini, tee peal diskuteerides ja aeg ajalt kogudes kaasavõetud raamatutesse autogramme möödajalutavatelt lemmikkirjanikelt. Vaidlused võtsid küll kohati ehtvenelikult tuliseid pöördeid, Nii näiteks sattusin pealt kuulama debatti halli habemega äti ning kolme keskealise proua vahel. Ätt ei saanud kohe üldse aru, mis on prouadele Putinis vastumeelset ja miks peab tema vastu jalutama tulema. Kord peab ju ometi olema, ei saa ju tulla ilma loata meelt avaldama!

Kriitikat tegi jalutuskäigu vastu ka võimupartei Ühtne Venemaa ridadesse kuuluv riigiduuma liige Vladimir Burmatov. Tema meelest näitas nn bulvarite ringi tuhandete inimestega blokeerimine jalutuskäigu organiseerijate poliitilist kultuuritust ja õiguslikku nihilismi. Burmatov väitis kodupartei netileheküljel, et just sellega diskrediteerib opositsioon end, et hõlmab oma tegevusse ehk poliitikasse nn tavalisi inimesi, kes ei adu selle tegevuse ohtlikkust. Ta süüdistas opositsiooni ka õiguslikus nihilismis ja et tänu nendele on Tšistõje Prudõ juurde tekkinud kodutute linnak ehk bomžatnik.

Nimekate Vene kirjanike nagu näiteks Boriss Akulini, Ljudmilla Ulitskaja, Julia Latõnina, Dmitri Bõkovi ja rokkmuusik Andrei Makarevitši ning mitmete teiste kokkukutsutud "proovijalutuskäik" pidigi tõestama, kas Moskvas saab liikuda ilma, et OMON kongi tiriks. Olukord Moskvas on tõepoolest enam olnud kui ärev. Viimastel nädalatel on piisanud arreteerimiseks isegi valget värvi patsipaelte või märkide kandmisest. Peale 6. mai nn miljonite marssi on vahistatud tuhandeid inimesi - tõsi küll, enamus vabastatakse kohe politseijaoskonda jõudes. Kaks peamist opositsionääri, Vasakrinde juht Sergei Udaltsov ja tuntud blogija Aleksei Navalnõi istuvad hetkel 15. päeva kongis. Tšistõje Prudõ pargis on juba mitmendat päeva püsti Vladimir Putini poliitikaga mittenõustujate laager, mida nimetatakse kõrvaloleva Kasahhi poeedi Abai Kunanbajevi kuju järgi Occypy-Abaiks.

Järgmine suurem Putini valitsemiskorraga rahulolematute ülesastumine peaks toimuma 12. juunil, mil korraldatakse uus nn miljonite marss.

Delfi

Jaga teistega:FacebookVkontakteMail.ruGoogleTwitterLivejournalGoogle Buzz
Kommentaarid (0)
 
Minu valik
Kinnisvara
Transport
Kaubad
Teenused
Kuhu minna
Kohad

Kiida või laida
 
 
ProjektistKasutamistingimusedRegistreerimine KoostööAbiKontakt